Bridge of Spies (2015)

Bridge of Spies / Most Szpiegów (2015)


O tym, że będzie to jeden z moich ulubionych filmów wiedziałem już w momencie, kiedy pojawiły się pierwsze informacje na jego temat. Było to dobry rok przed premierą, a sam film funkcjonował jeszcze w artykułach prasowych pod roboczym tytułem "St. James Place". Jednak już wtedy było (prawie) pewne, że film odniesie kinowy sukces z dużą szansą na zdobycie Oskara.


Skąd wiedziałem? Zobaczcie: scenariusz - bracia Cohen, reżyseria - Steven Spielberg, główna rola - Tom Hanks. Do tego: prawdziwa historia z okresu Zimnej Wojny (mój ulubiony okres w najnowszej historii), miejsce akcji - Berlin (moje ulubione, zagraniczne miasto) okresu podziału, no i Wrocław, jako miejsce kręcenia filmu, z niezwykłą scenografią powojennego Berlina. Niezależnie od tego, jak zły mógłby być ten film, byłby i tak jednym z moich ulubionych. Na szczęście z tej mieszaniny ciekawych składników wyszedł bardzo interesujący i trzymający w napięciu thriller.

Zdarzyło się też tak, że byłem we Wrocławiu dosłownie dzień przed rozpoczęciem zdjęć. Niestety ze względu na "rodzinno-świąteczny" charakter pobytu nie mogłem odwiedzić planu zdjęciowego ze słynnym Checkpoint Charlie stworzonym na jednej z ulic Wrocławia. Ciekawie też musiały wyglądać na żywo fake'owe fasady kamienic, czy odtworzone wejście do stacji metra z... osiedlowego basenu przeciwpożarowego. Dzięki jednak zdjęciom w artykułach w sieci, a także tym publikowanym przez mieszkańców Wrocławia, czy statystów z filmu można było mniej więcej wyobrazić sobie rozmach tego przedsięwzięcia.

Od tamtej pory minęło już kilka lat i pewnie przy kolejnej wizycie we Wrocławiu odwiedzę miejscówki filmowe z Mostu Szpiegów z przygotowanymi kadrami, a tymczasem zapraszam do Berlina, jaki możemy zobaczyć w Bridge of Spies.

Miejsce: Flughafen Tempelhof, Berlin

Bridge of Spies / Most Szpiegów (2015/2017)

Miejsce: Kino International, Berlin

Bridge of Spies / Most Szpiegów (2015/2017)

Bridge of Spies / Most Szpiegów (2015/2017)

Bridge of Spies / Most Szpiegów (2015/2017)

Tytułowy most szpiegów to Most Glienicke, a wymiana Powersa za Abla była pierwszą (choć nie jedyną) wymianą szpiegów między mocarstwami. Most w tym celu był wykorzystywany trzykrotnie, a wśród wymienianych szpiegów było także kilku Polaków. W 1985r. za 25 amerykańskich agentów (wśród których było także pięciu obywateli polskich), wymieniono m.in. Mariana Zacharskiego, najsłynniejszego agenta wywiadu PRL.

Miejsce: Glienicker Brücke, Berlin

 Bridge of Spies / Most Szpiegów (2015/2017)

Bridge of Spies / Most Szpiegów (2015/2017)

Bridge of Spies / Most Szpiegów (2015/2017)

Bridge of Spies / Most Szpiegów (2015/2017)

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. To skoro już o szpiegach mowa, to może akurat zainteresuje Was taki temat, jak sklep szpiegowski ? Pytam, ponieważ można znaleźć w jego ofercie wiele różnych produktów, których właśnie w takim zawodzie się używa. Bez sprzętu szpiegowskiego bardzo często praca detektywa nie byłaby wykonana na sto procent, bo bez dowodów nie byłoby takich efektów pracy detektywa. Myślę, że bez żadnego problemu każdy znajdzie coś interesującego w swojej ofercie. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Wybierajcie!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Odwiedź mój Instagram: