Inglourious Basterds (2009)

Inglourious Basterds / Bękarty Wojny (2009)


Po dość długiej przerwie kolejna fotorelacja z miejscówek filmowych. Nie przykładam się do regularnego publikowania odwiedzonych miejsc, to fakt, niemniej korzystając z kilku wolnych dni może uda się choć trochę nadrobić zaległości i opublikować kadry z kolejnych filmów. Tym razem zapraszam do opuszczonego i nie mniej tajemniczego miejsca na granicy Berlina i Poczdamu, które stało się miejscówką filmową filmu Inglourious Basterds / Bękarty Wojny (2009) Quentina Tarantino. Miejsce odwiedziłem w maju 2017 roku.

O tym, że opuszczone koszary Krampnitz leżącego między Berlinem a Poczdamem były miejscem kręcenia jednej ze scen do Bękartów Wojny, natknąłem się przypadkowo czytając o opuszczonych, militarnych miejscówkach we wschodnich Niemczech. Co więcej, nie jest to jedyny film, w którym korzystano z budynków Krampnitz, ponieważ kilka lat wcześniej powstały tam także sceny do filmu Enemy at the Gates (2001). Co ciekawe, sceny w obu filmach kręcone były w tym samym pomieszczeniu, zatem mamy możliwość zobaczenia, jak bardzo scenografia potrafi zmienić daną lokację.

Samo Krampnitz jest bardzo dużym kompleksem koszar wojskowych powstałym w 1937 roku i do końca II Wojny Światowej kontrolowanym przez wojska niemieckie. Później cały teren został przejęty przez żołnierzy Związku Radzieckiego, którzy stacjonowali tu aż do roku 1992. Po armii radzieckiej pozostało bardzo wiele śladów, które w połączeniu z urbexowym charakterem tego miejsca siłą rzeczy podczas eksploracji przywoływały klimat opuszczonego Czarnobyla, który odwiedziłem w 2015 roku. Do samego budynku oficerskiego kasyna dostępu bronią (broniły wówczas, nie wiem jak jest obecnie) zamurowane drzwi i okna, a jedyne wejście jakie odnaleźliśmy to wyłom w ścianie, w piwnicy.  Smuci jedynie dewastacja miejsca przez wandali z puszką farby. Nigdy nie zrozumiem powodów, jakimi kierują tacy ludzie.

Kaserne Krampnitz

Inglourious Basterds / Bękarty Wojny (2009 / 2017)


Inglourious Basterds / Bękarty Wojny (2009 / 2017)

Inglourious Basterds / Bękarty Wojny (2009 / 2017)

Komentarze

Popularne posty

Odwiedź mój Instagram: